Skansen Karpacka Troja jest Skansenem Archeologicznym położonym w Trzcinicy, kilka kilometrów na północny-zachód od Jasła, nad doliną rzeki Ropy. Stanowi on Oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Teren skansenu to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych naszego kraju. W trakcie prac wykopaliskowych, odkryto tam ponad 160 tys. zabytków. Na grodzisku zrekonstruowanych zostało ponad 150 m wałów obronnych, 2 bramy prowadzące do grodu (z epoki brązu i wczesnego średniowiecza) oraz 6 chat. Zrekonstruowano wioski otomańskie z początków epoki brązu oraz wioski słowiańskie w wczesnego średniowiecza. Wśród zabytków wiele z nich to cenne unikaty. Odnaleziono np.: naczynia, wyroby z ceramiki, krzemienia i kamienia, kości i rogu, a także brązu i żelaza.
Odkryto tu również jedną z pierwszych silnie ufortyfikowanych osad z epoki brązu oraz pierwszą w Polsceosadę zakarpackiej kultury Otomani-Füzesabony, odznaczającej się silnymi wpływami śródziemnomorskimi.
Po ponad dwóch tysiącach lat od upadku osady teren ten zasiedlili Słowianie. Wznieśli oni trzyhektarowy gród, otoczony wałami obronnymi, które mimo upływu czasu obecnie mają do 10 m wysokości w niektórych partiach. Stanowisko nazywano "Wałami Królewskimi". Gród funkcjonował w latach 770-1030 r. n.e. Pozostałości po słowiańskim grodzie to kilkadziesiąt tysięcy zabytków.
Oprócz skansenu na terenie obiektu jest również nowoczesny pawilon wystawowy z przestrzenną salą ekspozycyjną, salą konferencyjną, multimedialną salą edukacyjną dla dzieci oraz "Salką Małego Odkrywcy" przeznaczoną dla przedszkolaków. Dodatkową atrakcją jest możliwość skorzystania z zaplecza gastronomicznego, spróbowanie potraw przygotowywanych w oparciu o sztukę kulinarną przodków.