Wydrukuj tę stronę

Nadrzeczne zbiorowiska roślinne występujące wzdłuż Wisłoki

Część I – odcinek  górnego  biegu rzeki – od źródeł do ujścia Kłopotnicy w Osieku Jasielskim. (Opracowanie własne wg badań przeprowadzonych w 2015r.)

Tematyka nadrzecznych siedlisk florystycznych budzi gorące  emocje i dyskusje – zwykle przy okazji planowania lub realizacji utrzymania wód. Dyskutanci dzielą się zazwyczaj na 2 obozy. Jedni podnoszą konieczność zapewnienia bezpiecznego  spływu wielkiej wody i możliwość – przy tej okazji - usuwania obcych gatunków flory. Drudzy podkreślają korzystny wpływ tej roślinności na bytowanie rzecznej i nadrzecznej fauny – m.in. poprzez zacienianie koryt i obniżanie przez to temperatury wody. Niniejszy artykuł ma na celu popularyzację  tej części szaty roślinnej, która pozostaje  w ścisłym związku z rzeką. Obszerny temat postanowiono roboczo podzielić na części odnoszące się do biegu rzeki. Artykuł obejmuje odcinek górnej Wisłoki, na którym Autorka wyznaczyła i opisała 25 stanowisk badawczych. Tabelaryczne zestawienie stanowisk zawiera także ich współrzędne geograficzne, co umożliwia ich lokalizację w terenie za pomocą systemu GPS. Pokaźna ilość fotografii dokumentuje badania i pokazuje urokliwość tych miejsc. Warto je odwiedzić. 

 Zachowanie odpowiedniej struktury lasów łęgowych i innych siedlisk nadrzecznych jest istotne dla ochrony wielu gatunków zwierząt. Dla prawidłowego funkcjonowania całego ekosystemu rzecznego konieczne są więc odpowiednie działania ochronne. Na badanym odcinku Wisłoki, tylko w strefie bezpośrednio związanej z rzeką, zidentyfikowano aż 5 siedlisk przyrodniczych o znaczeniu europejskim objętych systemem NATURA 2000. Autorka opisuje je podając ich unikatowy kod numeryczny. W odrębnej tabeli zestawiono występujące zagrożenia dla nadrzecznych zbiorowisk roślinnych. ). W zbiorze fotografii warto zwrócić uwagę na: Fot.10 (stanowisko Nr 10) i Fot. 11 (stanowisko Nr 8) dokumentujące duże skupiska okazałego Barszczu Sosnowskiego, który jest bardzo niebezpiecznym gatunkiem inwazyjnym zagrażającym rodzimej roślinności nadrzecznej.

Zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z naszymBiuletynem Informacyjnym  nr 6/2015 (128)zawierającym ten artykuł. Biuletyn udostępniamy w całości w formie pliku do pobrania (*pdf). 

Do pobrania:  Biuletyn Informacyjny nr 6/2015 (128)

Czytany 2507 razy

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.